LockR-CYL MIF83AM

LockR Cylinder MIF83AM är en offlinelåscylinder i låsklass 3 med cylinderring av mässing. LockR Cylinder är en digital låscylinder som är både enkel att installera, administrera och använda.

Denna produkt kan ses som ett komplement till ditt passersystem från RCO och gör att du kan digitalisera fler dörrar, och ta ett steg mot en fastighet som är helt fri från mekaniska lås.

Läs mer

LADDA NER

Manual
R-CARD-5000-LockR-Anvanda.pdf LockR Cylinder snabbguide.pdf

Teknisk beskrivning

LockR MIF83AM Offline rundcylinder med cylinderring av mässing (SSF Låsklass 3). MIF83AM passar på dörrar med rundcylinder och certifierade modullåshus. MIF83AM är certifierad enl. SSF 3522 Låsklass 3. Cylindern kan installeras utomhus och inomhus. MIF83AM stödjer lästeknikerna Mifare Classic och Desfire EV2 med RCO app. RCO rekommenderar alltid att använda Desfire.

Cylindern fungerar som en NoKey offline i systemet, vilket innebär att LockR-Cyl har samma systembegränsning: R-CARD M5 kan maximalt hantera 2047 offline-enheter (Cylindrar + NoKey) per domän. Kravet för att cylinder ska fungera är R-CARD M5 version M5 5.47 eller senare samt att objektet har relevant antal online-läsare med stöd för initiering av kort/taggar. Cylindern levereras med stöd för Desfire EV2 och Mifare Classic. RCO rekommenderar att inte använda svarta taggar/kort.

Vid batteribyte håller cylindern konfigurationen i 3 timmar. Om längre tid passerar måste cylindern omprogrammeras.

Cylindern har inbyggd klocka och kalender som sätts vid driftsättning av ODM-programvaran. Klockan i enheten kan driva +- 30 sekunder per år i rumstemperatur. Klockan justeras automatiskt varje gång ODM-programvaran kommunicerar med enheten. ODM-programmet används alltid vid driftsättning, programmering, uppdatering av Flash samt vid behov av detaljerad händelselogg.  

Alla LockR cylindrar är offline och kräver ingen installation med kabel däremot behövs ett onlinesystem med minst en intiteringsläsare för att behörigheter ska kunna skrivas till användarens nyckelbricka och information om status på cylindern ska kunna föras över till passersystemet.   

Det som skiljer de olika modellerna åt är låsklassen.  

  • Utan låsklass som kan användas om det inte finns några skyddskrav.
  • Låsklass 3 är en standardnivå på lägenhetsdörrar är, av försäkringskrav. 
  • Låsklass 5 används på dörrar som skyddar stöldbegärligt material.  

Teknisk data

Utförande
Rundcylinderring i mässing

Temperaturområde
-25 till +65 °C

Lästekniker
Mifare Desfire EV2/EV3 app, Mifare Classic

Läsavstånd
2-4 cm beroende på transponder

Matningsspänning
6V 2*CR2 Batterier skall uppfylla IEC60086-4

Livslängd batterier
3 År med 8 användningar per dag

Kapslingsklassning
IP67

IK-klassning
IK8

SBSC Certifierad
SSF 3522,2 LK3 Nr. 19-331

SS-EN 15684:2012
Certnr. 20-202