LockR-CYL MIF80AS

LockR Cylinder MIF80AS är en offlinelåscylinder lämpad för inomhus bruk med cylinderring av rostfritt stål. LockR Cylinder är både enkel att installera, administrera och använda.

Läs mer

LADDA NER

Manual
R-CARD-5000-LockR-Anvanda.pdf LockR Cylinder snabbguide.pdf

Teknisk beskrivning

LockR Cylinder MIF80AS är en offlinelåscylinder med cylinderring av rostfritt stål. MIF80AS ska användas inomhus på modulkistor med 90 graders vridning. Cylinderhål anpassade för ovalcylinder kan man behöva borra upp till 43 mm för att passa rundcylinder. LockR Cylinder MIF80AS stödjer lästeknikerna Desfire EV2 med RCO app eller Mifare Classic med sektorläsning. RCO rekommenderar alltid att välja Desfire.

R-CARD M5 kan maximalt hantera 2047 offline-enheter (Cylindrar + NoKey) per domän. Kravet för att cylinder ska fungera är R-CARD M5 version M5 5.47 samt att objektet har relevant antal online-läsare med stöd för initiering av kort/taggar. RCO rekommenderar att inte använda svarta taggar/kort.

Vid batteribyte håller cylindern konfigurationen i 3 timmar. Om längre tid passerar måste cylindern omprogrammeras. Cylindern har inbyggd klocka och kalender som sätts vid driftsättning av ODM-programvaran. Klockan i enheten kan driva +- 30 sekunder per år i rumstemperatur. Klockan justeras automatiskt varje gång ODM-programvaran kommunicerar med enheten. ODM-programmet används alltid vid driftsättning, programmering, uppdatering av Flash samt vid behov av detaljerad händelselogg. 

Alla varianter av LockR Cylinder är offlineläsare och kräver ingen installation med kabel däremot behövs ett onlinesystem med minst en intiteringsläsare för att behörigheter ska kunna skrivas till användarens nyckelbricka och information om status på cylindern ska kunna föras över till passersystemet.

Teknisk data

Utförande
Cylinderring i rostfrittstål

Temperaturområde
5 – 65°C

Lästekniker
Desfire EV2/Mifare Classic

Inläsning som stöds
Mifare Desfire EV2/EV3 RCO App, Mifare Classic

Läsavstånd
2-4 cm beroende på transponder

Matningsspänning
6V 2*CR2 batterier skall uppfylla IEC-60086-4

Livslängd batterier
3 år med 8 användningar per dag

Kapslingsklassning
Endast inomhus

IK-klassning
IK8

SS-EN 15684:2012
Certnr. 20-203