RCO's passagesystem med integrerat inbrottslarm på terminalen och kontoret vid Schenker AB i Jönköping
den 29 mars 2011 11:24
DB Schenker i Sverige erbjuder allt från landtransporter och internationella sjö- och flygfrakter, till konsulttjänster och lager- och logistiklösningar. Givetvis är säkerhet av största vikt för företaget och därför har man låtit installera passagesystem med integrerat inbrottslarm på terminalen och kontoret vid Schenker AB i Jönköping.
– Tidigare hade man endast inbrottslarm på anläggningen men ville nu höja säkerheten. Vi bytte därför ut det befintliga larmsystemet till R-Card M5 MEGA, med passage och larm integrerat. Det är en hyfsat stor anläggning som omfattar 12 undercentraler och dessutom är inbrottslarmet utökat med sju larmområden.
För att kunna utnyttja sina befintliga ID-kort även för passage så är anläggningen försedd med Mifare-läsare.
Det är cirka 800 användare i systemet, bland annat åkare från hela landet. Systemet driftsattes i januari-februari och allt fungerar bra så kunden är nöjd. Nästa steg blir nu att vi även skall byta ut den befintliga porttelefonen mot RCO. Sen kommer Schenker Logistics och Schenker Åkeri också att gå över till MEGA, så det kommer bli ett riktigt stort system när vi är klara, berättar Roger Himmer på Elajo avdelning Elductor i Jönköping.
Andra nyheter